İspanya’dan Bu Tartışmalı Altcoin İçin Yasaklama: Fiyat Düşüyor!

İspanya, Sam Altman’ın altcoin projesi Worldcoin’e karşı, ülke içindeki faaliyetlerini durdurmak için bir yönerge yayınladı. Böylece, Worldcoin’in faaliyetlerine karşı kararlı bir şekilde harekete geçti. Bu eylem, projenin kişisel veri toplamak için bir “orb” kullanmasına ilişkin artan küresel endişeyi vurguluyor. Worldcoin’in gizlilik ve biyometrik veri etiği açısından tartışmalı olan planı birçok ülkeyi alarma geçirdi. Bu arada, son gelişme altcoin fiyatına darbe vurdu. Worldcoin’in yerel tokeni düşüşe geçti.

Worldcoin’in tartışmalı biyometrik veri toplama yöntemi

İspanyol veri koruma otoritesi AEPD, Worldcoin’in İspanya’daki bireylerden kişisel veri toplamayı derhal durdurmasını açıkça talep etti. Ayrıca düzenleyici kurum, halihazırda toplanmış olan verilerin daha fazla kullanılmasının durdurulması talimatını verdi. AEPD’nin direktifi, yeni teknolojilerin ortasında artan dijital gizlilik endişelerinin altını çiziyor.

AEPD’nin kritik kaygılarından biri, küçüklerin Worldcoin’in teknolojisiyle etkileşime girme potansiyelini içeriyor. Geçen yılki endişe, reşit olmayan kullanıcıların maruz kalmasını önlemek için projede yeni yaş doğrulama testlerinin yapılmasına yol açtı. Çabalara rağmen, İspanya’nın eylemleri, özellikle biyometrik bilgilerle hızlı, istilacı veri toplamaya karşı daha geniş bir isteksizlik gösteriyor.

Altcoin fiyat performansı

Haberin altcoin fiyatı üzerindeki etkisi sarsıcı oldu. WLD gün içinde seyrettiği 7,35 dolar seviyesinden 6,10 dolara kadar geriledi. Token daha sonra biraz toparlanma kaydetse de hala daha kırmızı bölgede ilerliyor. Basın zamanında WLD, günlük bazda %9,91 düşüşle 6,61 dolardan işlem görüyordu. Piyasadaki yükseliş havasına rağmen WLD haftalık grafiğinde de %13’ün üzerinde düşüş gördü.

WLD günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Worldcoin hakkında daha fazla bilgi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Sam Altman’ın öncülük ettiği Worldcoin’in önerisi, dijital çağda kişisel kimlik ve finansal işlemlerin yürütülme biçiminde devrim yaratmayı amaçlıyor. Worldcoin, daha güvenli ve verimli kripto işlemleri için “orb” göz taramaları yoluyla kimlikleri güvenli bir şekilde doğrulamayı amaçlıyordu. Ancak, projenin veri kullanımı, biyometrik veri kullanımında mahremiyet, rıza ve etik konularında tartışmalara yol açtı.

İspanya’nın AEPD eylemi, düzenleyicilerin hassas verileri işleyen teknoloji firmalarını inceleme eğilimini yansıtıyor. Ayrıca, inovasyon ile mahremiyetin korunması ve temel haklar arasında denge kurulması ihtiyacının altını çiziyor. Worldcoin’in kullanıcı gizliliği ve güveninden ödün vermemek için veri koruma yasalarını dikkatle incelemesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x